Нд, 21.01.2018, 02:43                                   Выход
 
Пошук

Вхід на сайт

ВСІ НОВИНИ
Календар
«  Травень 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Друзі сайту
 • Официальный блог
 • Сообщество uCoz
 • FAQ по системе
 • База знаний uCoz

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Главная » 2016 » Травень » 10 » Про роботу Українсько-китайського спільного дослідного центру з луб’яних культур
  07:40
  Про роботу Українсько-китайського спільного дослідного центру з луб’яних культур

  Уже більше року функціонує Українсько-китайський спільний дослідний центр з луб’яних культур, який створено з метою розвитку і поглиблення наукових досліджень у даній галузі та трансферу інновацій у КНР і Україні. Згідно робочого плану на 2016 р. завідувач відділу селекції і насінництва конопель І.М. Лайко, старші наукові співробітники І.Л. Кмець та С.В. Міщенко у лютому-квітні перебували у Дацинському відділенні Академії наук провінції Хейлунцзян КНР, де разом з китайськими колегами проводили селекційно-генетичні дослідження. При цьому, у наших науковців, що мають значний досвід дослідницької роботи з коноплями, є змога працювати на різноманітному сучасному лабораторному обладнанні та співпрацювати з висококваліфікованими молекулярними біологами і біохіміками. Основну увагу приділено створенню спільного сорту (сортів) з високим вмістом волокна і добрими прядивними властивостями, який був би конкурентоспроможним на ринку натуральних волокон.


  Спільно з китайськими селекціонерами було розроблено схему гібридизації зразків української і китайської селекції, вибрано два напрями створення сортів – однодомної і дводомної форми. При цьому обґрунтовано теорію, за якою сорт конопель китайського походження є джерелом та донором ознак високої якості волокна і дводомності, а сорт конопель українського походження – високого вмісту волокна, ознак однодомності і відсутності психотропних властивостей. Отримано насіння F1 у кількості, достатній для подальшого розмноження і гібридизації, зроблено індивідуальний добір кращих генотипів, висіяні батьківські форми для отримання F1 в умовах фітотрону й ВС1 – в умовах вегетаційного будинку.


  Проведено консультування і навчання спеціалістів щодо особливостей проведення вибраковування нетипових рослин, гібридизації в умовах штучної ізоляції вегетаційного будинку та фітотрону.
  Закладено унікальний дослід із вивчення строків цвітіння материнської і батьківської форм, якими є сорти українського і китайського походження, з метою їх зближення і забезпечення максимального запилення, запліднення і формування насіння. Такі дослідження потрібні ще й для того, щоб з’ясувати строки настання фенологічних фаз та їх тривалість у вітчизняного сорту під впливом іншої (нетипової) довжини світлового дня.
  У селекції будь-якої сільськогосподарської культури ключовою проблемою завжди є отримання вихідного матеріалу з принципово новими ознаками і властивостями. Не виключення становлять і коноплі посівні, тому спільними зусиллями було закладено дослід з отримання корисних мутацій і нового селекційного матеріалу під впливом обробки насіння γ-променями у різній дозі.


  Протягом роботи досліджено декілька органічних розчинників для проведення аналізів канабіноїдів методом тонкошарової хроматографії на різних типах пластин і сорбентів. Підібрані оптимальні розчинники і виявлені кращі їх співвідношення, що буде покладено в основу нової удосконаленої методики ідентифікації канабіноїдних сполук конопель в селекційних цілях.
  На базі використання лабораторного обладнання Дацинського відділення Академії наук провінції Хейлунцзян КНР розпочато роботу з ідентифікації різних генотипів конопель з використанням молекулярних маркерів на основі дослідження поліморфізму дезоксирибонуклеїнової кислоти (ДНК), ампліфікованої внаслідок полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), та з маркування агрономічно (селекційно) важливих ознак, що для вітчизняних сортів зроблено вперше у світовій практиці. Є сподівання, що дані дослідження дозволять не тільки захистити українські сорти конопель як об’єкти інтелектуальної власності, а й вивести селекцію даної культури на новий, більш високий, рівень.


  Обговорено особливості екологічного, конкурсного селекційного та державного сортовипробування конопель в обох країнах, відмічено його спільні і відмінні риси, позитивні і негативні моменти з метою використання у подальшій практичній селекційній роботі, що сприятиме підвищенню достовірності всебічної оцінки сорту за цінними господарськими ознаками, встановленню оптимальних строків збирання культури.
  Випробування сортів конопель Гляна, Глесія та Золотоніські 15 селекції Дослідної станції луб’яних культур ІСГПС НААН в різних ґрунтово-кліматичних умовах провінції Хейлунцзян дало досить позитивні результати і буде проводитись вже другий рік поспіль, що дасть змогу включити їх у відповідний реєстр і сприятиме поширенню цих сортів за кордоном.
  Робота Українсько-китайського спільного дослідного центру з луб’яних культур продовжується.


   

  С.В.Міщенко

  Просмотров: 241 | Добавил: ibc-uaas | Рейтинг: 5.0/2
  Рейтинг@Mail.ru