На прикінці 2017 р. поличка наукових праць про промислові коноплі поповнилась монографією “Трихоми і канабіноїди конопель. До теорії селекції ненаркотичних сортів” (Мигаль М.Д., Кмець І.Л., Лайко І.М.).
У монографії розглядаються теоретичні питання селекції конопель, пов’язані з функціонуванням двох типів трихом – залозистих і цистолітових, які відіграють важливу роль в життєздатності рослин.
Основним призначенням залозистих волосків є захист рослин від шкідників та хвороб. Вони містять канабіноїди, у склад яких входять наркотичні речовини. Подана морфологічна будова залозистих волосків, закономірності локалізації їх на вегетативних і генеративних органах, особливості синтезу й успадкування канабіноїдів. Результати біологічних досліджень залоз дозволили розробити теоретичні основи й методичні прийоми селекції сортів на зниження вмісту канабіноїдів у рослинах й одержати ненаркотичні сорти як вагомий внесок у загальну боротьбу з наркоманією. Проведено порівняльне вивчення наркотичних і ненаркотичних сортів, яке показує певні зміни у функціонуванні залозистих волосків, особливості успадкування ознаки ненаркотичності. Вказано на методи закріплення цієї ознаки в потомстві.
Порівняно із залозистими волосками конопель цистолітові волоски досі були слабо досліджені. Тому показана в монографії інформація має велике значення. Цистолітові волоски виконують захисну і фізіологічну роль,направлену на захист рослин проти несприятливих умов вирощування, на регуляцію температурного і водного режиму рослин. Виявлено морфологічні особливості будови і густоти розміщення трихом на різних органах рослин. Установлено, що найбільша кількість цистолітових волосків знаходиться на нижній поверхні листків. За даною ознакою спостерігаються значні міжсортові відмінності. Це дає можливість проводити добір рослин на підвищення ступеня опушеності листків конопель, що актуально для сортів, які вирощуються в посушливих умовах.
Монографія розрахована на біологів, селекціонерів і генетиків, які займаються коноплями, а також на широке коло читачів, зацікавлених у підвищенні науково-пізнавальних знань.
 |