Сб, 23.06.2018, 09:05                                   Выход
 
Пошук

Вхід на сайт

ВСІ НОВИНИ
Календар
«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Друзі сайту
 • Официальный блог
 • Сообщество uCoz
 • FAQ по системе
 • База знаний uCoz

 • Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Святкування третього Всеукраїнського фестивалю науки в ІЛК УААН  Наукові   розробки — у виробництво

  16 травня в Україні  відзначається День науки. У місті Глухові  знаходиться один із провідних наукових закладів аграрного спрямування — Інститут луб’яних культур Української академії аграрних наук,  який є головною організацією з наукового забезпечення галузей льонарства й коноплярства. 

  Селекція льону-довгунця — головний напрям роботи інституту. Розроблення нових теоретичних підходів, методів і прийомів селекції льону-довгунця слугує основою для створення високопродуктивних сортів з високою якістю волокна, стійких до вилягання і хвороб.  У 2008 році до  Реєстру сортів рослин України занесено 2 сорти льону-довгунця селекції інституту.  На даний час у Реєстрі сортів рослин України налічується понад 20 сортів льону-довгунця, 6 з яких створені селекціонерами ІЛК УААН під керівництвом  кандидата сільськогосподарських  наук Логінова М.І. Слід зазначити, що  застосування сортів селекції інституту  не обмежується Сумщиною, а поширюється далеко за її межі.

  З метою прискореного використання потенційних можливостей нових сортів у виробництві удосконалена система первинного насінництва льону-довгунця, що знайшло втілення у розроблених колективом авторів  у складі кандидатів сільськогосподарських наук Ситника В.П., Логінова М.І., кандидата біологічних наук  Чучваги В.І. та інших методичних рекомендаціях  з селекції і первинного насінництва.

  Значні успіхи досягнуто науковцями   в селекції конопель, особливо зі створення безнаркотичних однодомних сортів, які користуються попитом як в Україні, так і за її межами. Сортами конопель, створеними доктором сільськогосподарських наук, професором Вировцем В.Г., кандидатами сільськогосподарських  наук Лайко І.М., Щербанем І.І., Орловим М.М., Кириченко Г.І., Ситником В.П.  та іншими,  а також за участю селекціонерів інституту, зайняті всі площі посіву цієї культури в Україні, переважна частина площ в Росії та країнах далекого зарубіжжя. Посівні площі конопель в області зайняті високопродуктивним сортом ЮСО-31. До Каталогу сортів країн ЄС занесено сорти конопель ЮСО-31 та ЮСО-14. У Канаді зареєстровано сорти ЮСО-31, ЮСО-14, Золотоніські 11 та Золотоніські 15.  Підтримуються 3 сорти конопель української селекції і  у Державному реєстрі сортів рослин Російської Федерації.

  Під керівництвом доктора біологічних наук, професора Мигаля М.Д. розроблена  і впроваджена “Методика проведення експертизи на відмінність, однорідність і стабільність сортів конопель”.

  Значні зусилля науковців спрямовані на пошук шляхів зниження собівартості льоносировини за рахунок зменшення ресурсо- та енерговитрат на вирощуванні та збільшення  урожайності льону-довгунця. Під керівництвом Заслуженого діяча науки і техніки України, кандидата сільськогосподарських наук    Голобородька П.А. розроблено ресурсозберігаючу технологію вирощування льону-довгунця та комплексну систему його захисту від шкідників, хвороб і бур'янів, впровадження яких в льоносіючих  господарствах забезпечує підвищення врожайності і скорочення енерговитрат.

  Кандидатами технічних наук Гілязетдіновим Р.Н., Макаєвим В.І., Лук’яненком П.В.  та Коропченком С.П. удосконалено технології збирання й первинної переробки луб'яних культур спрямовані на зниження енергетичних і матеріальних витрат, підвищення рівня механізації і продуктивності праці, скорочення збирального періоду та зниження собівартості продукції. Підготовлено відповідні рекомендації для виробництва. 

  Ефективною є робота з питань стандартизації. Колективом науковців у складі кандидатів  технічних наук Жуплатової Л.М.  і Мохера Ю.В. та  наукових співробітників Головія О.В. і Овсянко І.В.  розроблено вісім національних стандартів, п’ять з яких вже введено в дію  на території України. На базі ІЛК УААН функціонує технічний комітет стандартизації “Луб’яні культури”, який координує дослідження зі стандартизації льону-довгунця  і конопель в Україні.

  Щорічний економічний аналіз стану льонарства в Україні, який проводиться під керівництвом завідувача відділу наукових досліджень з питань інтелектуальної власності і маркетингу інновацій Маринченка І.О.,  дозволяє зробити оцінку тенденцій розвитку галузей, внести пропозиції щодо розміщення посівів та удосконалення переробної промисловості, вести пошук потенційних резервів і можливостей зростання ефективності виробництва льону-довгунця й конопель та визначити шляхи розв’язання проблем галузей.

  Увага колективів відділів насінництва зернових культур, картоплі і трав (завідувач відділу Рухленко В.М.) та сільськогосподарського виробництва (завідувач відділу Ільєнко М.П.) зосереджена на виробництві насіння еліти нових та перспективних сортів зернових, зернобобових, круп’яних культур, картоплі і трав. Для потреб господарств Сумської області у 2008 році отримано 370  т еліти озимих культур. Обсяги виробництва ярих культур забезпечили виконання плану виробництва кондиційного насіння та плану реалізації еліти як у розрізі культур, так і сортів.

  Льоно- й коноплесіючим господарствам та переробним підприємствам надається науково-методична допомога з організації впровадження наукових розробок у виробництво. Для ефективної реалізації науково-технічної продукції   укладено понад 30 ліцензійних угод на право вирощування насіннєвого матеріалу сортів льону-довгунця і конопель селекції інституту з підприємствами та фірмами на території України та за її межами.

  Плідною  є співпраця з рядом інститутів Національної академії наук України з питань створення  перспективного селекційного матеріалу льону-довгунця і конопель, у тому числі й мутантного походження.

  Інститут активно співпрацює з навчальними  закладами України. Провідні вчені призначаються  головами ДЕК вузів,  а професор Вировець В.Г. передає свої знання студентам Глухівського державного педагогічного університету імені Олександра Довженка.

  Основним напрямом міжнародного співробітництва є наукові дослідження з селекції льону-довгунця  й конопель, вивчення, розповсюдження та комерційного використання колекційних зразків та селекційних сортів луб’яних культур за кордоном.

  Інститут готує наукові кадри через власну аспірантуру, керує якою кандидат технічних наук Жуплатова Л.М. У 2008 році Логінов М.І. підготував і успішно захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня доктора сільськогосподарських наук,  випускники аспірантури    Макаєв В.І. та  Коропченко С.П. отримали дипломи кандидатів технічних наук, а  Онупрієнко Л.Г. — кандидата сільськогосподарських наук.

  Зараз зусилля науковців інституту спрямовані на якісне і своєчасне виконання п’яти державних науково-технічних програм, визначення шляхів розв’язання проблем галузей льонарства й коноплярства,   підвищення  їх ролі для зони Полісся України та  держави в цілому,    пошук  альтернативних напрямів використання лубоволокнистої сировини, про що відмічалось  у постанові міжнародної науково-практичної  конференції, яка нещодавно відбулась у стінах і під егідою інституту.

   

   В.М. Кабанець, директор Інституту луб’яних культур УААН, кандидат сільськогосподарських наук;

  Л.М. Жуплатова, вчений секретар ІЛК УААН, кандидат технічних наук  Рейтинг@Mail.ru